İsrail’den Lübnan’a hava saldırısı: Cemaat el-İslami lideri öldürüldü

İsrail ordusu, Lübnan’ın Beka Vadisi bölgesine düzenlediği hava saldırısında Cemaat el-İslami lideri Musab Halaf’ı öldürdü.

AA’nın haberine göre, İsrail Ordu Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, savaş uçaklarının Lübnan’ın Suriye sınırı yakınlarındaki Beka Vadisi bölgesinde Meydun köyüne düzenlediği saldırıda Lübnanlı Sünni Cemaat el-İslami Hareketi’nin üst düzey yöneticisi Halaf’ın öldürüldüğü belirtildi.

İsrail, Cemaat el-İslami’nin Filistin’in Gazze Şeridi’nin yöneten Hamas ile Lübnan’daki faaliyetlerinde koordinasyon sağladığını savundu.

Lübnan resmi ajansı NNA da İsrail savaş uçaklarının bölgeyi bombaladığını aktardı ancak ölü ya da yaralı bilgisi paylaşmadı.

İsrail’in açıklamasını sonrasında Cemaat el-İslami, lideri Musab Halaf’ın öldürüldüğünü doğruladı.

Cemaat el-İslami’den NNA’ya gönderilen açıklamada, Musab Halaf’ın yanı sıra Bilal Halaf adlı üyelerinin da saldırıda hayatını kaybettiği belirtildi.

Cemaat el-İslami, güney sınırında İsrail’le çatışan Hizbullah’ın yanında İsrail’e karşı silahlı mücadeleye katılacaklarını açıklamıştı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana devam eden çatışmalarda 56 Lübnanlı sivil ile 285 Hizbullah, 18 Emel Hareketi , 13 Hamas, 12 İslami Cihad üyesi yaşamını yitirdi. İsrail’de ise 8 sivil ve 12 asker öldü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x